Masaż limfatyczny, inaczej nazywany drenażem limfatycznym, to specjalistyczny rodzaj masażu uciskowego. Wykonywany jest w celu pobudzania krążenia limfy, czyli chłonki. Daje ukojenie w przypadku obrzęków nóg spowodowanych zarówno problemami z układem limfatycznym, jak i długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Jest także świetną propozycją dla młodych mam. Drenaż limfatyczny nie tylko pomaga w istniejących zastojach chłonki, ale dodatkowo zapobiega powstawaniu nowych. Podczas zabiegu masażysta wykonuje ruchy od części proksymalnych do dystalnych. To specyficzny rodzaj masażu, który można wykonać zarówno w przypadku problemów z limfą, jak i zapobiegawczo w celach relaksacyjnych. 

Podczas drenażu limfatycznego masażysta może opracowywać różne części ciała. Dlatego wyróżniamy:

  • drenaż nóg szczególnie wskazany u osób wykonujących pracę stojącą, 
  • drenaż brzucha idealny u osób chcących pozbyć się cellulitu, mających problemy z trawieniem oraz po niektórych zabiegach operacyjnych, 
  • drenaż twarzy w celu poprawy kondycji skóry,
  • drenaż kończyn górnych szczególnie popularny u kobiet po mastektomii. 

Ciekawą propozycją jest również masaż relaksacyjny poznań, który działa zarówno odprężająco, jak i drenująco na tkanki.

Kiedy warto wykonać masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to propozycja relaksu dla wielu osób, nie tylko tych, które mają problemy z obrzękami i opuchlizną. Chociaż są to oczywiście podstawowe wskazania, na tego rodzaju zabieg terapeutyczny mogą wybrać się również osoby chcące wspomóc swoją odporność. Główną rolą układu limfatycznego jest walka z drobnoustrojami, zatem warto poprawić jego działanie dzięki odpowiednim technikom masażu. Oprócz tego masaż limfatyczny pozwala modelować sylwetkę i pomaga zmniejszyć cellulit. Drenaż limfatyczny jest także wskazany u osób borykających się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Mogą go również wykonać młode mamy, które nie tylko chcą poprawić swój wygląd po ciąży, ale dodatkowo borykają się z obrzękami.