Olejek eukaliptusowy

Pochodzący głównie z Australii i Tasmanii eukaliptus to roślina wyjątkowa nie tylko ze względu na to, iż stanowi główne źródło pożywienia dla mieszkających w lasach tropikalnych koali. Eukaliptus działa również przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Wszystko to za sprawą zawartych w nim substancji czynnych takich jak kamfen, limonen, pinen, felandren. Z tego też względu liście eukaliptusa używane były przez Aborygenów nie tylko w leczeniu ran, ale także w walce z takimi chorobami jak tyfus, cholera i szkarlatyna.

Tego typu właściwości roślina zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym, w które jest tak wysoce zasobna, że w efekcie w ciepłe dni nad lasami eukaliptusowymi unosi się błękitna, aromatyczna mgła, od której pochodzi nazwa Gór Błękitnych w Australii. Sam olejek to bezbarwna, czasem słomkowa ciecz o bardzo silnym, czystym i ostrym zapachu.

Właściwości

Olejek eukaliptusowy ma ogromny szereg zastosowań. Przede wszystkim jest szczególnie zalecany do inhalacji w przypadku przeziębienia lub grypy, a nawet zapalenia oskrzeli. Łagodzi stany zapalne, silne bóle głowy i oczyszcza zatoki. Entuzjaści medycyny naturalnej uważają nawet, że olejki eteryczne eukaliptusa mogą być alternatywą dla antybiotyków. Ma również bardzo korzystne zastosowanie dla skóry ze względu na wykazujące działanie odkażające i oczyszczające, a także jest częstym składnikiem kremów o działaniu przeciwzmarszczkowym i opóźniającym starzenie się skóry. Dzięki zawartym w eukaliptusie garbnikom można wyleczyć łupież i różne podrażnienia skóry takie jak liszaje i opryszczki. Według naukowców ma również właściwości przeciwgrzybiczne o szerokim zakresie, przez co jest w stanie walczyć nawet ze szczepami bakterii E. Coli.

Doskonale sprawdza się dodany do oleju bazowego podczas masażu, gdyż działa kojąco na układ nerwowy i ułatwia zasypianie. Działa łagodząco na obolałe mięśnie i jest skuteczny w leczeniu reumatyzmu. Jest również pomocny w stanach depresyjnych gdyż poprawia samopoczucie. Jeśli chcesz skorzystać z właściwości tego olejku, wybierz go do swojego masażu w YA Spa lub zabierz ze sobą do domu i ciesz się jego dobroczynnym wpływem na organizm.